Hogyan kezdtem el japánul tanulni és miért?

2025.02.11

🔴 Sokszor kérdezik tőlem is, hogy milyen úton keveredtem a japán nyelv közelébe és miért választottam a nyelvoktatást végül a hivatásomnak. Ha röviden kell válaszolnom, mindig azt mondom: nem én akartam, de nagyon örülök neki, hogy így alakult.😃 

Szeretnél jobban megtanulni japánul? Kattints a jelentkezés gomra!  

Sziasztok!

Peti vagyok, a Nihon GO egyik tanára. Hogyan kezdtem el japánul tanulni és miért? 🤔

🔴 Gyerekkoromban a szüleim munkája révén 4 évet éltem Japánban, 🗾 ami nyilván csodálatos volt és megalapozta, hogy utána olyan iskolákat válasszak, ahol gazdagíthatom a tudásomat és végül a tanári pályára lépjek. Szóval az én szeretetem a japán nyelv iránt innen jön, de megmondom őszintén: a tanítással vált teljessé, amikor elkezdtem megérteni, hogy mégis miért pont így vagy úgy van a nyelvben egy adott szabály és rájöttem a rendszerére is.

🔴 Elsőként emlékszem a hiragana へ volt amit még budapesti lakásunkban megtanultam a kiköltözés előtt és büszkén újságoltam el a szüleimnek, tudok japánul is írni!☝️ 😃 Azóta is úgy gondolom, hogy a japán tanulás elkezdésének az egyik legjobb módja a hiragana megtanulása. Egyszerűbb, gyorsabb például a nyelvtant megérteni, ha ismerjük a hiragana írást.

🔴 A valódi áttörést Japánban az hozta, hogy muszáj volt beszélnem, ha a többi osztálytársammal akartam játszani. Így nagyon gyorsan megtanultam kommunikálni, mert erős volt a motivációm és adott volt a helyzet. Egy fél év alatt már teljesen önállóan tudtam bármiről beszélni a pajtásaimmal.

🔵 Ugyanerről megkérdeztem Judit sensei-t is, 👀 aki annak idején az InuYasha című anime hatására kezdte el tanulni a nyelvet, majd a japán nyelv és kultúra iránti szeretetét a tinédzser kori Jpop fiúbandák és doramák tovább erősítették. Először magántanárral tanult, 👩‍🏫 majd a Japán Alapítványnál. Elsőként a hiraganát és a katakanát sajátította el, miközben nagyon régi tankönyvekből, a Japanese for busy people-ból és a Minna no Nihongo tanult.

🔵 Akkoriban az okozta a nehézséget, hogy nagyon gyerekcipőben járt a japán tanulás itthon, nagyon kevés forrás állt rendelkezésre, ezért kifejezetten jó, hogy ma már sokkal több lehetőségük van a tanulni vágyóknak.🌐

🔵 Először a hiragana mellett a bemutatkozáshoz szükséges kifejezéseket, nyelvtanokat, köszönéseket tanulta meg. Ezenkívül a magántanár, akinél tanult, igyekezett személyre szabni az órát azzal, hogy InuYasha-val kapcsolatos szavakat, dalszövegeket hozott, ezzel is motiválta őt a nyelv elsajátítására. Ennek apropóján a magánóráit Judit sensei is igyekszik az alap tananyag mellett az egyén érdeklődési köréhez igazítani.

🟢 Gota sensei így emlékszik vissza saját kalandjára:

🟢 A japán papírhajtogatás megtalált engem, én meg (jóval) később a japán nyelvet és kultúrát. Ha tömören szeretném elmesélni, hogyan kezdett érdekelni a japán kultúra és a nyelv, akkor talán ez lenne a kiindulópont.

🟢 De Pécsen nemcsak Origami Kör volt, hanem 2011-ben megalakult a Kurabu Pécs (a Japán Magyar Baráti Kör pécsi tagozata)is, itt találkoztam először további érdekességekkel Japánnal kapcsolatban, sőt talán japán emberekkel is. Az ikebana és csodaszép kimonók után ez továbbra is hobbi maradt egy ideig. Talán ha köszönni tudtam japánul, akkor az már több is volt mint képzeltem – tanár szerettem volna lenni, hála a GTO-nak (Great Teacher Onizuka, ekkor kezdtem el élőszereplős sorozatokat nézni japánul, angol felirattal). Az egyetemen nem azt a szakot választottam, amiben ki tudtam volna teljesedni, így elköszöntünk egymástól. Pár év szünet után újra meg szerettem volna próbálni, továbbra is a tanítás volt az álommunka, ami előttem lebegett – pont úgy, ahogy Onizuka sensei abban a japán gimnáziumban. Persze ő tudott japánul…

🟢 A felvételi jelentkezésre maradt még egy üres hely, beírtam az a szakot, amire kis esélyt sem láttam. Ez volt a keleti nyelvek és kultúrák japán szakirány. Így sok év távlatából is hálás vagyok annak a nagyon kedves ismerősömnek, mert az ő humoros megjegyzése nélkül nem kezdhettem volna el a japán nyelvet és kultúrát megismerni és megszeretni ilyen mélységében.

"Írj be olyat, ahol nagyon szeretnél tanulni, de esély nincs rá, csak poénból!"

🟢 Azóta tanítok (és tanulok én is, nemcsak japánul, de más nyelveken szintén) és élem meg azt az álommunkám ahol egy szuper közösség tagja lehetek!

🟡 Reni sensei pedig így emlékszik vissza: Hogy mikor is kezdődött?

🟡 Talán mindig is érdekelt a japán kultúra, hiszen már gyermek koromban Pokémont és Sailor Moon-t néztem a Kölyök Club hétvégi kínálatában, és Yu-gi-oh kártyákkal sefteltem az általános iskola udvarán.

🟡 De talán az első mérföldkő egy kedves barátnőm és az Ő mangája volt. 6-ikos koromban láttam először japán képregényt – azt hiszem a Hellsing című mangát – és szerelem volt első látásra. :D Úgy rántott be a kultúra, hogy pislogni sem volt időm, és mire észbe kaptam, már én is a Petőfi Csarnokban tolongtam a többi rajongó között, hogy elsőként rohamozhassam meg az akkori Animecon vásár kínálatát.

🟡 Következő ugrásként már középiskolás koromban a felsőbb évesekkel együtt gyűjtöttünk aláírást, hogy japán klubbot alapíthassunk, és közösen tanulhassuk nem csak a kultúrát, hanem a nyelvet is. Jól éreztük magunkat, szuper kis társaság gyűlt össze, közösen sushiztunk, meg jártunk el ramenezni, és még a japán nyelv alapjait is elsajátítottuk.

🟡 A középiskolai éveim alatt egyfajta hobbiból életcéllá alakult át a történet, hiszen az érettségi közeledtével el kellett döntenünk, hogy mit is szeretnénk csinálni a továbbiakban. Így történt az, hogy hírtelen döntéstől vezérelve, egyik pillanatról a másikra már a japán szóbeli érettségin találtam magam, és csak az isteni szerencsémnek köszönhetően, meg persze a szuper tanáromnak, tudtam leérettségizni úgy, hogy a szókincsem vezérfonalaként a "kenyér" és a "víz" szolgáltak. :D

🟡 DE sikerült! És végül fel is vettek a Károli Egyetem Keleti nyelvek és Kultúrák szakára, ahol már teljes erőbedobással haladtam előre, és meg sem álltam a mester képzésig, onnan az OTDK-ig, ami végül Japánig vezetett. És most itt vagyok több mint 10 évvel később, és örülök, hogy ezt az utat jártam be. Hiszen a komolytalan "víz és kenyér" érettségiző lánykából egy japán tanár lettem, és közben rengeteg a japán nyelvnek köszönhető tapasztalatot és barátot gyűjtöttem.

🔴🔵🟡🟢 Összegezve, a mi tapasztalatunk szerint nagyon fontos a személyes motiváció, de nincs szükség óriási elköteleződésre az első pillanattól, mert az majd szépen kialakul az úton. Ezt lehet "hozni" is és "kapni" is például a tanártól, de nagyon befolyásolja a tanulást. Kezdetben a hiragana írás elsajátítása szintén esszenciális, mert azon keresztül könnyebben épül fel a teljes nyelvi rendszer.

Nektek mi a storytok? Hogy kezdtetek el tanulni? 😉Vagy van esetleg valami, ami miatt kicsit tartotok belevágni? Írjátok meg nekünk kommentben ^^📝

Szép napot!🎉


Képek forrásai: